Windows 8

Windows 8

Najbardziej rewolucyjny system Microsoftu od wielu lat

Zalety

 • Interefejs Metro
 • Ulepszony eksplorator Windows
 • Wsparcie dla urządzeń dotykowych
 • Małe wymagania systemowe!

Wady

 • Niestabilność wersji beta
 • Brak przycisku Start

Bardzo dobry
8

Windows 8 to długo oczekiwana, najnowsza wersja systemu operacyjnego od Microsoft. Wersja Release Preview to wersja testowa. Może nadal być niestabilna, zanim ja zainstalujemy warto trochę o niej przeczytać!

Klucz do rejestracji Windows 8 Release Preview: TK8TP-9JN6P-7X7WW-RFFTV-B7QPF

Nowy interfejs Windows 8

Najbardziej oczywistą i widoczną zmianą w Windows 8 będzie nowy kafelkowy interfejs (przez jakiś czas Microsoft używał nazwy Metro, ale się z tego wycofał). Na pierwszy rzut oka widać podobieństwo do interfejsu wykorzystywanego przez smartfony z Windows Phone 7. Widzimy w nim kolorowe kafelki, które są skrótami do najważniejszych aplikacji i folderów. Podobnie jak smartfonowe widżety mogą też wyświetlać bieżące informacje zaczerpnięte z sieci. Na powitalnym pulpicie zobaczymy np. pogodę, kalendarz, podgląd poczty, ulubione zdjęcia i podgląd odtwarzacza muzyki. Wszystko to ułożone na kolorowych i przejrzystych kafelkach.

Oczywiście, najnowszy interfejs Windows 8 jest dostosowany także do ekranów dotykowych, podobnie jak najnowsza przeglądarka Internet Explorer 10. Jakie to ma teraz znaczenie dla zwykłego użytkownika? Pewnie żadne, ale Windows 8 na urządzeniach dotykowych to ciekawa zapowiedź tego, co zobaczymy w przyszłości...

Pliki i aplikacje

Jak zapowiada Microsoft, wszystkie aplikacje (bez względu na to czy 32 czy 64 bitowe) z których korzystaliśmy na Windows 7 będą kompatybilne z Windows 8. Poprawiona jest nawigacja, pojawiła się znana chociażby z Microsoft Office, wstążka i przycisk "Do góry", którego zabrakło w Windows 7. Ulepszony został system kopiowania plików, dzięki czemu łatwiej rozwiązać konflikt plików o jednakowej nazwie. Teraz łatwiej będzie je nadpisać, zmienić nazwę lub po prostu zostawić bez zmian.

Kolejną bardzo ciekawą zmianą jest natywna obsługa obrazów plików w formacie ISO oraz VHD. Obecnie, pliki w formacie ISO trzeba obsługiwać osobnym programem, np. DAEMON Tools. W najnowszej "windzie" obraz płyty można zamontować dokładnie w taki sposób, w jaki odczytuje się płytę CD lub DVD. To duży krok naprzód jeśli chodzi o ułatwienie z korzystania z systemu. Podobnie rzecz ma wyglądać z plikami wirtualnych dysków VHD.

Łatwiejsze niż dotąd jest odświeżanie systemu i jego przywracanie. Windows 8 posiada kilka opcji, które umożliwia proste, szybkie i skuteczne odnowienie systemu, przy jednoczesnym zachowaniu prywatnych plików, a nawet aplikacji. Te ostatnie pobierzemy zresztą z powstającego Windows Store, czyli sklepu z aplikacjami dla Windows 8.

32, 64 bity oraz ARM

Microsoft zapowiada, że bez względu na posiadany przez nas rodzaj procesora Windows 8 będzie działał szybciej, mniej awaryjnie, a jego uruchamianie będzie trwało krócej niż dotychczas. Bez względu na to, czy korzystać będziemy z 10 calowego tabletu, ultralekkiego laptopa czy potężnej stacji służącej do gier, wszystko ma chodzić bezproblemowo. Obietnicom łatwiej uwierzyć, gdy przyjrzymy się naprawdę niskim wymaganiom sprzętowym. Do uruchomienia Windows 8 na komputerze wystarczy: 1 GHz procesora (32 lub 64bit), 1 GB (32 bity) lub 2 GB (64 bit) pamięci RAM, 16 lub 20 GB miejsca na dysku twardym (32 lub 64bit), karta graficzna zgodna z DirectX 9. Wymaganiem dla urządzeń z ekranami dotykowymi jest obsługa multitouch.

Jak zainstalować?

Zanim cokolwiek zainstalujecie, należny pamiętać o tym, że jest to Windows 8 w wersji beta i może być niestabilny. Zalecamy zainstalować Windows 8 na maszynie wirtualnej.

Podsumowanie

Windows 8 Release Preview to przedsmak najnowszego systemu operacyjnego od Microsoftu.
Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem i nie możesz się doczekać, aby wypróbować na przykład aplikacje metro to zdecydowanie polecamy instalacje Windows 8!

Opinie użytkowników o Windows 8

 • według Anonymous

  dobrze chodzi jedynie na procesorze powyrzej 3.20 GHz .
  Badziewie instaluje za dużo niepotrzebnych aplikacji i ...   Więcej

 • według Anonymous

  nie prubowałęm.
  czy działa na ty systemie minecraft 1.5.2 proszę o odpowiedzi.   Więcej

 • według Anonymous

  Wszystko najlepsze!.
  Korzystam! Polecam! Szybka instalacja, i normalnie szybki system miałem windows 7 ultimate ...   Więcej

Sponsorowany×